Balkanlar Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 08/06/2016 0 Yorum Gezi,

Büyük Balkan Turu Fotoğraf Gezisi

19 - 27 Ağustos 2016

PhotoPlay gezginlerinin yeni rotası Balkanlar... 9 günde 8 ülkeyi gezerek fotoğraflayacağız. Bu gezide hem tarihe, hem de fotoğrafa doyacaksınız. Üstelik bu gezi esnasında PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ'da bizlerle olacak ve gezi esnasında fotoğrafla ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacak. Ayrıca çekim yapılacak alanlarda kısa birifinglerle, makine ayarlarınızın ne olması gerektiği ve çekim tekniklerine dair de ip uçları verecek.  

1. ve 2. Gün / 19 Ağustos 2016 Cuma ve 20 Ağustos 2016 Cumartesi / İstanbul – Kavala – Selanik - Uskup
Tüm misafirlerimiz ile buluşmamızın ardından, araç içi ikramlar eşliğinde, Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına varışımızı gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Dedeağaç, Gümülcine ve İskece üzerinden Kavala`ya geçiyoruz. Burada sabah kahvaltısı ve enfes Kavala kurabiyelerinin tadına bakmak için mola veriyoruz. Kahvaltı molası sonrası eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Kavala sahillerinde kısa süreli bir fotoğraf molası verip Selanik`e doğru yola çıkıyoruz. Selanik`e varışımıza müteakip, panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Türk konsolosluğunun da bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk'ün evini ziyaret ettikten sonra Üsküp'e yola çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Varışımız ardından Üsküp Şehir turumuza başlıyoruz. Yahya Kemal Beyatlı'nın doğduğu şehir olan Üsküp'ü tanıtan yarım günlük panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında; Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa'nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Kale, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Osmanlı'nın Balkanlar'daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanları bulunmaktadır. Konaklama ve akşam yemeği Üsküp' teki otelimizde.

3. Gün / 21 Ağustos 2016 Pazar / Üsküp – Tetova (Kalkandelen) – Struga – Ohrid 
Sabahın erken saatlerinde Üsküp'ten Ohrid'e çıkış. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan, eşsiz güzelliği ile bilinen Matka Kanyonu Turuna katılabilirler. (5 EUR) Yol üzerinde Tetova'da (Kalkandelen) duruyor, Alaca Camii ve İpek yolu üzerinde kurulmuş olan Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Ohrid Gölü'nün batı kıyısı yönünde ilerleyerek göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga'ya ulaşıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı ve Drim nehri göreceğimiz yerler arasındadır. Struga turumuz ardından Ohride varış. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında; Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid'li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Pant Alemon Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Ohrid Gölü Tekne Turuna katılabilirler. (10 EUR) Turumuzun ardından otele varış. Konaklama ve akşam yemeği Ohrid`deki otelimizde.

4. Gün / 22 Ağustos 2016 Pazartesi /  Ohrid – Tiran – İşkodra veya Ulcinj
Sabahın erken saatlerinde Ohrid’den Tiran'a yola çıkış. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Ohrid gölünün doğduğu yer ve muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan St.Naum Turuna katılabilirler. (10 EUR). Ohrid'den ayrılarak 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın yöneticiliğini yapmış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'a varış. 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Arnavutluk`taki son durağımız olan İşkodra`ya geçiyoruz. Panoramik olarak İşkodra`daki tarihi kale ve şehir surlarını gördükten sonra otelimize transferimizi sağlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği İşkodra veya Ulcinj’deki otelimizde.

5. Gün / 23 Ağustos 2016 Salı / İşkodra - Budva – Kotor – Dubrovnik – Trebinje veya Neum
Sabahın erken saatlerinde Murigan üzerinden Avrupa`nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ`a geçiyoruz. Adriyatik sahillerindeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Budva’ya varış. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizde öğleden sonra, Eski Yugoslavya'yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili'ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran, Dubrovnik'e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Konaklama ve akşam yemeği Trebinje veya Neum'daki otelimizde. 

6. Gün / 24 Ağustos 2016 Çarşamba / Trebinje veya (Neum) – Poçitel - Blagay – Mostar – Saraybosna 
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Blagay Turuna katılabilirler. (10 EUR) Yol üzerinde 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel'e uğruyoruz. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Mostar'a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından SarayBosna`ya hareket. Varış sonrası asırlar boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Moriç Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz turumuzu tamamlayarak otelimize transfer. Konaklama ve akşam yemeği Saraybosna'daki otelimizde. 

7. Gün 25 Ağustos 2016 Perşembe / Saraybosna – Belgrad
Sabah kahvaltının ardından, dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı Savaş Tüneli ve Müzesi Turuna katılabilirler. (Girişler dahil 10 EUR) Turumuz sonrası Belgrad’a yola çıkış. Yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupa'nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed'in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman'a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgard Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Tuna ve Sava Nehri Tekne Turuna katılabilirler. (10 EUR) Turumuz ardından otelimize transfer. Konaklama ve akşam yemeği Belgrad'daki otelimizde.

8. Gün 26 Ağustos 2016 Cuma / Belgrad – Sofya
Sabah kahvaltının ardından Sofya'ya yola çıkış. Varış sonrası Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexander Nevski Katedrali, Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski Kraliyet Sarayı, neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya - Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz ve serbest zaman sonrası otelimize transfer. Konaklama ve akşam yemeği Sofya`da otelimizde. 

9. Gün 27 Ağustos 2016 Cumartesi / Sofya – Plovdiv – İstanbul 
Sabah kahvaltısı ardından Filibe’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlayacağız. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer, şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma Camii, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Kısa süreli serbest zamanın ardından İstanbul’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Aynı gün gece yarısından önce İstanbul'da olmayı planlıyoruz. Ancak sınır kapısındaki yoğunluğa göre, İstanbul'a ulaşmamız gece yarısını bulabilir. 

TUR HAKKINDA BİLGİLENDİRME ; 
Katılım gösteren misafirlerimizde mutlaka tur süresi boyunca geçerli Multi (Çok Girişli) Schengen vizesi bulundurma zorunluluğu vardır. (Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftırlar.)
Sınır geçişleri araç personellerimiz ve rehberlerimiz yardımı ile yapılmaktadır.
Tur esnasında programda bulunan tüm ülkelerde alışveriş ve harcama yapılabilmesi için, yanınızda Euro bulundurmanız yeterlidir. Yerel para birimi kullanılan bölgelerde Rehber para çevrilmesi konusunda yardımcı olacaktır.
Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet bulundurmanızda fayda vardır.
Tur programında rehberler hava ve yol şartlarına bağlı olarak, programda belirtilen her yeri göstermek şartı ile program akışında değişilik yapabilirler.

 

 

ÜCRET: Ücret kişi başı 475 Euro’dur. Kaparo ücreti olan 75 Euro'luk kısmı, web sitemiz üzerinden koltuk seçiminizi de yaparak ödeyebilirsiniz. Geri kalan 400 Euro'luk kısmı, gezi günü araç içerisinde toplanacaktır. REZERVASYON İÇİN TIKLA

 

 

İLETİŞİM ve SORULARINIZ İÇİN:

0212 224 65 66 nolu telefon numarasını ve info@photoplay.com.tr adresini kullanabilirsiniz.  

 
 

FİYATLARA DAHİL OLAN SERVİSLER
Lüks ANKA TRAVEL otobüsleri ile ulaşım
Profesyonel rehberlik ve asistanlık hizmetleri
3 ve 4 Yıldızlı otellerde oda kahvaltı konaklama 

Şehir Vergileri 

Programda belirtilen panoramik şehir turları
Araç içi ikramlar
Zorunlu Seyahat Sigortası (1618 sayılı Yasa Gereği düzenlenen Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

 

FİYATLARA DAHİL OLMAYAN SERVİSLER
Yurtdışı çıkış vergisi, 15 TL (Seyahat tarihinden önce ilgili bankalara ödeme yapılması ve dekontun seyahat sırasında yanınızda bulundurulması tavsiye edilir.)
Seyahat Koruma Paketi (15 EURO) (70 yaş üstü misafirlerimiz için ücret 30 Eur`dur.)
Müze ve ören yeri giriş ücretleri. 
Otelde alınan ekstralar. 
Tüm kişisel harcamalar 
Kavala'da verilen mola da alınan kahvaltı.
Öğle yemekleri.

Vize Bedeli 120 Euro'dur. Dileyen kendisi başvurabilir, isteyenleri de yönlendirebileceğimiz bir vize şirketi vardır. 

 

 

**10 Ağustos 2016 tarihine kadar yeterli katılımcı sağlanamadığı takdirde tur iptal edilecektir. Tur iptali halinde yapılan ödemeler kredi kartlarına iade edilecektir.

 

ARAÇ KALKIŞ SAATLERİ:

 

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 22.00

 

Mecidiyeköy Teknosa Önü: 22.30

 

Bakırköy İncirli Eski Boyner Önü: 22.45

 

 

*Bu gezi Anka Travel tarafından, "Uzun Yol Belge"li araçlarla gerçekleştirilmektedir. 

TURSAB Belge No: 8532 A grubu Anka Travel Seyahat Acentesi

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.