Derya Yazar ile "Fotoğraflarla İran"

Yazar Nihat Karadağ 20/12/2016 0 Yorum Etkinlik,

DERYA YAZAR ile "FOTOĞRAFLARLA İRAN"

SUNUM ve SÖYLEŞİSİ

 

24 Aralık 2016 Cumartesi Saat 17:00

 

PhotoPlay söyleşileri artık PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu'nda...

 

 

PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz ücretsiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, artık PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu'nda gerçekleştiriyoruz. 41. hafta konuğumuz; çektiği fotoğraflar ve kazandığı ödüllerle dikkat çeken ve aynı zamanda PhotoPlay Nevşehir İl Temsilcisi olan Derya Yazar.

 

 

1971 Narman/Erzurum olan sanatçı 1990’dan bu yana çeşitli sağlık kuruluşlarında hemşire olarak görev yapmaktadır. Ayrıca amatör olarak halk müziği solistliği, halk oyunları ve tiyatro oyunculuğu yapmıştır. 2010 yılında resim sanatıyla ilgilenmeye başlayan Yazar, özgün resimler yapabilme amacıyla 2011’de fotoğraf sanatına yöneldi. Aldığı temel fotoğraf eğitiminin yanı sıra pek çok ünlü fotoğraf sanatçısının atölye çalışmalarına katıldı.


Hobinin ötesine geçen fotoğraf tutkusu sayesinde ürettiği eserler, dergi, broşür, afiş, gazete ve karma fotoğraf sergilerinde yer aldı. Türkiye  genelinde üniversitelerde yardımcı kitap olarak kullanılmak üzere  ‘Ameliyathanede Yönetim - Organizasyon ve Cerrahi Uygulamalar’ adlı kitabın, fotoğraflarını üretmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında ödüller almıştır. Anadolu Fotoğraf Derneği, İFSAK ve Sille Sanat Sarayı Fotoğraf Topluluğu üyesidir. Ayrıca Photoplay Nevşehir Şubesi Temsilcisi olup SSS/Y ünvanına sahiptir.

 


Bugüne kadar “Emekçi Kadınlar”(Mart 2014), "Yaşamdan Ölüme"(Mayıs 2014), "Mucize Besin"(Şubat 2015), "Mavi: Özgürlüğün Rengi"(Ağustos 2015) olmak üzere dört kişisel sergi açmıştır. Anadolu Fotoğraf Derneği, İFSAK ve Sille Sanat Sarayı Fotoğraf Topluluğu üyesi, Photoplay Nevşehir Şubesi Temsilcisi ve SSS/Y ünvanına sahiptir. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Lisans, Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Lisans, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Ön Lisans, Sağlık Yönetimi Yüksek Lisansı mezunu olup, aynı zamanda Doğum Fotoğrafçılığı, Kadın Girişimciliği Eğitimi, Beden Dili ve Diksiyon, Hızlı Okuma, İşaret Dili ve Sağlık Hukuku Bilirkişi Sertifikalarına sahiptir. 

 

Halen, Haliç Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Video Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi olan Yazar'ın en büyük hayali ise; kendi tarzını keşfedip, özgün eserler üretebilmektir.

 

 

Ekim 2016'da 12 gün süren İran gezisinin ilk 3 günü  Tebriz ve Erdebil ve Zencan'da, Aşura Matemi "yas törenlerini" camilerde, meydanlarda, kurulan çadırlarda, halkın arasında, gündüz ve gece, gelenek ve inançlarına tanıklık ederek fotoğraflayan Derya Yazar; gezi esnasında kuzeyden güneye 1500 km karayolunu tamamlamıştır. İran'ın muhteşem tarihini yansıtan camilerini, türbelerini, kervansaray ve medreselerini gezerek, çekmiş olduğu fotoğrafların bir kısmını ve hazırlamış olduğu 2 adet foto-videoyu da sizlerle paylaşacak. Ayrıca gezi esnasında yaşadığı tecrübeleri, Aşura Matem törenlerini, İran'da nerelere gidilmeli gibi daha birçok detay hakkında da sizleri bilgilendirecek. Sunum boyunca sizlerden gelecek olan soruları da tüm detayları ile cevaplandıracak.

 

 

KATILIM ve KAYIT:

 
24 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 17.00'de PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu'nda gerçekleşecek ücretsiz seminere kayıt için bu yazıya İsim-Soyisim, mail adresiniz ve cep telefonunuzu yazarak yorum yapmanız yeterlidir. Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır. (Cep telefonu ve e-mail adresiniz 3. şahıslarla kesinlikle paylaşılmayacaktır ve yazılması zorunludur.)

Kayıt yaptıran kişilerin isimleri aşağıda yazmaktadır. Günde 1 kez sayfa yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıranlar eklenmektedir.

 

***Kayıt yaptırıp da gelemeyecek olanlar, en geç etkinlik gününden iki gün öncesine kadar söyleşiye katılamayacaklarına dair yorum kısmında bildirmeleri gerekmektedir. Bu durum; söyleşiye katılmak isteyip de kontenjan doluluğundan dolayı katılamayanları davet edebilmemiz açısından önemlidir. Lütfen kurallara riayet ediniz.

.

 

ADRES: Meşrutiyet Cad. No:13/7 Beyoğlu/İSTANBUL

Tel: 0212 224 65 66

 

 

KATILIMCILAR:

1-Öner Akalın

2-Rahmi Çangarlı

3-Safoureh Roukah

4-Zafer Erdoğan

5-Bircan Akman

6-Süleyman Tuncil

7-

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.