Düzce Şelaleleri Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 15/08/2016 0 Yorum Gezi,

DÜZCE ŞELALELERİ FOTOĞRAF GEZİSİ

 

28 Ağustos 2016 Pazar

 

 

 

 

PhotoPlay şehir dışı gezilerine tüm hızıyla devam ediyor. Bu kez rotamız Düzce’de bulunan Güzeldere ve Samandere Şelaleleri ile Efteni Gölü.

 

Bu gezi ile şehrin stresinden, yoğunluğundan uzaklaşacak, doğa ile baş başa kalıp, kendinize vakit ayıracağınız güzel, eğlenceli bir gün geçireceksiniz. Bununla birlikte; fotoğrafınıza estetik katacak olan uzun pozlama fotoğraf tekniği üzerine bol bol pratik yapma imkanı bulacaksınız. Çektiğiniz fotoğraflarınızı profesyoneller değerlendirecek.

 

**Gezilerimize fotoğrafa gönül veren herkes katılabilir. Herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

 

Gezi esnasında, fotoğraf ile ilgili soracağınız tüm soruları eğitmenlerimiz cevaplandıracak, çekim teknikleri ile ilgili ön bilgiler verilecektir. Gezi boyunca çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı eğitmenlerimiz değerlendirecek.

 

Daha önce düzenlemiş olduğumuz Düzce Şelaleleri Fotoğraf Gezisi'nin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Geziye katılan PhotoPlay üyelerinin gezimiz ile ilgili görüşlerini bildirdiği videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Geziye gelirken; Şelaleleri çekerken uzun pozlama yapacağınız için yanınızda tripod getirmeniz gerekmektedir. Varsa ND filtrenizi de getirerek daha uzun sürelerde pozlama yapıp, daha estetik fotoğraflar elde edebilirsiniz.

 

 

Güzeldere Şelalesi

 

Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere Köyü’ndedir ve rakımı 630 metredir. Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 130 metre yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunun değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu, güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye’nin en büyük şelalelerindendir. Altında Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, üstünde Pürenli Yayla bütünlüğü, doğal alabalıkları, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

 

 

 

 

Efteni Gölü

 

Efteni Gölü, Düzce’nin 14 km. güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde, Düzce Ovasına ait akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.Gölyaka ilçesine 2km mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Gölün muhteşem manzarasını ve Düzce’nin doğal güzelliklerini kuş bakışı izlemek isteyenler, yaklaşık 162 basamakla çıkılan ve seyir terası adı verilen Toptepe yangın gözetleme kulesini ziyaret edebilirler. Yine aynı bölgede ve Efteni Gölüne 500mt. mesafede bulunan Hamamüstü köyüne giderek Kartal Yuvasını ziyaret edebilirler. Çevrede kuş türlerinin izlenebilmesi için 4 adet seyir terası bulunmaktadır. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular, gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer almaktadırlar. Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni Gölü, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. Boz kaz, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, macar, elmabaş, pas baş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak mevsiminde foto safarisi için uygun özellikler göstermektedir.

 

 

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı

 

Düzce’nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500 metre yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürmektedir.

 

 

GEZİ HAREKET PLANI:

 

Bakırköy İncirli Eski Boyner Önü: 06.45

 

Mecidiyeköy Teknosa Önü: 07.00

 

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 07.20

 

Güzeldere Şelaleye varış: 10.00

 

Efteni Gölü varış: 12.30

 

Öğlen Yemeği: 13.30

 

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı varış: 14.30

 

İstanbul’a dönüş: 18.30

 

İstanbul’a varış: 22.00

 

 

Yukarıdaki saatlerde belirtilen noktalarda buluşmanın ardından yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak Gebze’de bulunan Güzeldere Şelalesi’ne varıyoruz ve burada yaklaşık 2 saatlik serbest zaman tanıyoruz. Ardından Efteni Gölüne hareket ediyoruz ve yaklaşık 1 saatlik serbest zamandan sonra öğlen yemeği için bölgede bulunan Kaplanoğlu Alabalık Tesislerine geçiyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra da son olarak Samandere Şelalesi Tabiat Parkı gidiyoruz. Varışımızın ardından yine 2 saat kadar serbest zamanımız olacak. Ardından da İstanbul’a döneceğiz.

 

 

 

FİYAT:

 

Kişi başı 120TL‘dir.  Gezi ücretine;  giderken otobüste dağıtılacak sandviç, meyve suyu ve kek, öğlen yemeği (Kaplanoğlu Tesislerinde alabalık yada köfte, salata , meşrubat) fotoğraf eğitimi ve danışmanlığı hizmetleri ile ören yeri ve milli park girişleri dahildir.

 

 

SON KATILIM TARİHİ:

 

27 Ağustos Cumartesi katılımcı olmak için son gündür.

 

Gezimiz 27 kişilik araç ile gerçekleştirilip sınırlı kontenjan olacaktır.

 

 

KESİN REZERVASYON ve ÖDEME İÇİN:

 

Gezi ücretinin 50 TL'lik kısmı kaparo ücreti olarak aşağıdaki linkten ödenmelidir. Ödeme işlemi esnasında, araca bineceğiniz durağı da seçmelisiniz. Gezi ücretinin geri kalan 70 TL'lik kısmı, gezi günü araç içerisinde toplanacaktır. 

http://www.photoplay.com.tr/fotograf-gezileri/duzce-rezervasyon

 

İLETİŞİM & REZERVASYON:

 

Sorularınız için 0212 224 65 66 yada 0530 171 10 11 numaralı telefonları arayabilir ya da gezi@nihatkaradag.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

 

NOT: Bu gezi TURSAB Belgeli Seyahat Acentesi olan Anka Travel tarafından düzenlenmektedir.

 

Fotoğraflar Özel ÇELİK’e aittir.

 

RESTORANT BİLGİSİ : www.kaplanoglualabalik.com

 

          

 

         

 

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.