Fotoğraf Değerlendirme Etkinliği

Yazar Nihat Karadağ 11/09/2016 0 Yorum Etkinlik,

FOTOĞRAF DEĞERLENDİRME

ETKİNLİĞİ

24 Eylül 2016 Cumartesi Saat 16:00

 

PhotoPlay söyleşileri artık Sony Deneyim Merkezi'nde...

 

 

PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz ücretsiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, 2016 yılında Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleştiriyoruz. 34. haftada fotoğraflarınızı değerlendiriyoruz. Sizler fotoğraflarınızı getiriyorsunuz, PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ ve PhotoPlay Editörü Semra Dobrucalı değerlendiriyor.

 

İlk fotoğraf ödülünü lise ikinci sınıfta alan Nihat Karadağ, 2001-2005 yılları arasında Bolu’da üniversite öğrencisiyken yerel gazetelerde çalıştı. Bolu Gündem Gazetesi’nde Haber Müdürlüğü yaptı. 2005-2008 yılları arasında İstanbul’da foto muhabir ve fotoğraf editörü olarak çalıştı. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Birgün ve Cumhuriyet gibi bir çok gazete, dergi ve kitapta yayınlandığı gibi uluslararası basında da yayınlandı.. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisans-Master’a başladı. 7 ödülü, 20’den fazla sergisi bulunuyor. 2009-2013 yılları arasında Başbakanlık için çalıştı. “Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi” adında bir de atölyesi bulunan Karadağ, 6 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçılık kursları ve fotoğraf eğitimi seminerleri veriyor. Redfotoğraf ve Fotoğraf Platformu’nun da kurucuları arasında yer alıyor. Aynı zamanda Photoline Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü ve İki Kıta Bir Şehir Fotoğraf Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanı. Şimdilerde ise PhotoPlay Genel Yayın Yönetmenliği'ni sürdürüyor.

 

 

Marmara Ünv. Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan Semra Dobrucalı, öğrenciliğinden itibaren sanatın her dalında profesyonel olarak çalıştı. Güzel Sanatlar'a giriş imtihanları için verdiği resim kurslarında öğrenciler yetiştirdi, Yayın Evi, Desen Atölyesi, Reklam Ajansı, Sanat Galerisi açtı. Binalarda iç ve dış dekarasyon işleri yaptı, 110 yıllık bir tarihi binanın iç ve dış restorasyonunu yaptı. Kendi işyerlerinde çeşitli sanatsal faaliyetlerini uzun yıllardır sürdürdü. Yayınevinde yayınladığı, dizaynı kendisine ait bir kitap 1980 li yıllarda, Paris'te Pompidou Kültür Merkezi'nin Kütüphanesine kabul edildi. 1980-1990'lı yıllarda Yazarlar Birliği'nin çıkardığı haftalık Sanat Gazetesi SOMUT'ta ve Mimar Sinan Üniversitesi Garanti Bankası işbirliğiyle çıkan SANAT ÇEVRESİ DERGİSİ'nde, plastik sanatlar konusunda, sanat eleştirileri ve sanatçılar ile yaptığı röportajları yayınlandı. Profesyonel fotoğraf makinası ile ilk çekimini 2011 yılında yapan Dobrucalı , yaptığı bütün işlerden sıyrılıp fotoğrafa yoğunlaştı. Fotoğrafa başladığının ilk üç ayında karma sergiye katıldı, altıncı ayında iki konuda kişisel sergisi hazırladı ve ilk birincilik ve dört sergileme ödülünü aldı, daha sonrada değişik yerlerden ödüller alarak, çok sayıda karma sergilere katıldı. Üç şehirdeki S/B serginin organizasyonunda bulundu, PhotoPlay Dergi'sinin yarışmalarında Nihat Karadağ ile görev almakta ve Dergi'nin editörü olarak, çalışmalarına devam etmektedir.

 

KATILIM ve KAYIT:
 
24 Eylül 2016 Cumartesi günü saat 16.00'de Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleşecek ücretsiz seminere kayıt için bu yazıya İsim-Soyisim, mail adresiniz ve cep telefonunuzu yazarak katılacağınızı bildiren bir yorum yapmanız yeterlidir. Söyleşiye katılım 20 kişi ile sınırlıdır.  Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır. (Cep telefonu ve e-mail adresiniz 3. şahıslarla kesinlikle paylaşılmayacaktır ve yazılması zorunludur.)
 
Kayıt yaptıran kişilerin isimleri aşağıda yazmaktadır. Günde 1 kez sayfa yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıranlar eklenmektedir.

 

**Katılımcılar beraberlerinde en fazla 5 adet fotoğrafını bir usb bellek ile getirmeleri gerekmektedir. Fotoğrafların bilgisayara aktarımı süre alacağından dolayı katılımcıların en geç 15:30'da söyleşinin yapılacağı Sony Deneyim Merkezi'nde olmaları gerekmektedir.

 

***Kayıt yaptırıp da gelemeyecek olanlar, en geç etkinlik gününden iki gün öncesine kadar söyleşiye katılamayacaklarına dair yorum kısmında bildirmeleri gerekmektedir. Bu durum; söyleşiye katılmak isteyip de kontenjan doluluğundan dolayı katılamayanları davet edebilmemiz açısından önemlidir. Lütfen kurallara riayet ediniz.

 

 

 

Fotoğraflar: Semra Dobrucalı

 

ADRES: Sony Deneyim Merkezi / Hobyar Mah. Ankara Cad. No:38 Sirkeci/İSTANBUL
Tel: PhotoPlay Ofis: 0212 224 65 66

 

KATILIMCILAR:

1- Rahmi Çangarlı

2- Yahya Eroğlu

3- Ayla Ergüzel

4- Nesrin Yasemen

5- Recai Şaplı

6- Mustafa Tiryaki

7- Kaan Hansoy

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.