Fotoğraf Sunumu: "Trans Misafirhanesi"

Yazar Nihat Karadağ 04/08/2016 0 Yorum Etkinlik,

FOTOĞRAF SUNUMU:

"TRANS MİSAFİRHANESİ"

06 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 16:00

 

PhotoPlay söyleşileri artık Sony Deneyim Merkezi'nde...

 

 

PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz ücretsiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, 2016 yılında Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleştiriyoruz. 28. hafta konuğumuz; yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri ve gerçekleştirdiği haber ve belgesellerle adından söz ettiren Damla Atak.

 

 

1985’de Ankara’da doğdu. İlk temel fotoğraf eğitimini 2008 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra İngiltere’de Salford City College’da fotoğraf eğitimine devam etti. ‘Manchester Art Walk’ sanat etkinliklerinde bir süre fotoğrafçı olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra haber ve belgesel fotoğraflar üreten Haluk Çobanoğlu’ndan dersler aldı. Toplumdaki LGBTİ bireylerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi çabasıyla İstanbul LGBTİ Derneği adına fotoğraflar üretti. Ardından 2014 yılında Galata Fotoğrafhanesi’nde Yücel Tunca tarafından düzenlenen belgesel fotoğraf atölyesine katılarak ‘Trans Misafirhanesi’ adlı ilk belgesel çalışmasını gerçekleştirdi. Yine aynı yıl içerisinde İBB, MSGSF ve IFSAK tarafından düzenlenen 2.Ulusal İstanbul Temalı, ‘İstanbul’un Semtleri’ fotoğraf yarışmasında ‘Tarlabaşı’ serisiyle üçüncülük elde etti. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya, haber ve belgesel fotoğraflar üreterek serbest fotoğrafçı olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

 

LGBTİ dernek bileşenleri, LGBTİ bireylerin yaşadığı bu sorunlara karşı verdiği siyasi ve hukuki mücadelenin yetersiz kaldığını ve yeni alanların açılması gerektiğini fark ederek 2012 yılında, Türkiye ve dünyada bir ilk olan Trans Misafirhanesi'ni açtılar. İstanbul'da Tarlabaşı semtinde açılan misafirhane maddi zorluk yaşayan, sağlık durumu kötü ve kalacak bir yeri olmayan transseksüellere, eş cinsellere ve savaş mağduru LGBTİ mültecilere ev sahipliği yapıyor.

 

Ne yazık ki trans kadınların birçok konuda hiçbir seçim hakkı yok. Bu sebepten seks işçiliği dışında fazla alternatifi olmayan trans bireyler, aynı zamanda barınma konusunda da birçok zorlukla karşılaşıyorlar. Trans bireyler barınacak yer bulamamanın yanı sıra yüklü kiralarla başbaşa kalıyor ve ev satın alma ya da kiralama konularında da ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Devletten talep edip alınamayan hizmetleri bireysel destekler ve sivil toplum örgütlerinin yardımlarıyla sağlamaya çalışan Trans Misafirhanesi, trans bireylerin barınma sorununa geçici de olsa bir çözüm oluşturuyor.

 

 

Bu fotoğraf serisi, transfobik ve homofobik söylemlerin azaltılarak bu bireyler üzerinde ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi yok etmek, trans bireylerin toplum içerisindeki görünürlüğünün ve alternatif barınma alanlarının devlet tarafından yapılan yasalarla desteklenerek artmasını sağlamak ve toplum içerisinde yaşayan insanların bu konuda farkındalığını geliştirmeyi amaçlıyor.

 

Gezi olaylarında görünürlükleri daha da artan trans bireyler için tek bir slogan vardı: 'Ya hep beraber, ya hiç birimiz!' Hep birlikte barış içinde yaşayacağımız, nefret cinayetlerinin ve suçlarının olmadığı bir ülke umuduyla...

 

 

KATILIM ve KAYIT:
 
06 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 16.00'de Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleşecek ücretsiz seminere kayıt için bu yazıya İsim-Soyisim, mail adresiniz ve cep telefonunuzu yazarak yorum yapmanız yeterlidir. Söyleşiye katılım 20 kişi ile sınırlıdır.  Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır. (Cep telefonu ve e-mail adresiniz 3. şahıslarla kesinlikle paylaşılmayacaktır ve yazılması zorunludur.)
 
Kayıt yaptıran kişilerin isimleri aşağıda yazmaktadır. Günde 1 kez sayfa yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıranlar eklenmektedir.

 

***Kayıt yaptırıp da gelemeyecek olanlar, en geç etkinlik gününden iki gün öncesine kadar söyleşiye katılamayacaklarına dair yorum kısmında bildirmeleri gerekmektedir. Bu durum; söyleşiye katılmak isteyip de kontenjan doluluğundan dolayı katılamayanları davet edebilmemiz açısından önemlidir. Lütfen kurallara riayet ediniz.

 

 

ADRES: Sony Deneyim Merkezi / Hobyar Mah. Ankara Cad. No:38 Sirkeci/İSTANBUL
Tel: PhotoPlay Ofis: 0212 224 65 66

 

 

KATILIMCILAR:

1- Ali Saim Yapıcı

2- Fatma Kılınçaslan

3- İbrahim Celal Saldıraner

4- Zerrin Cantürk

5- Kudret Bahar

6- Alper Üke

7- Muzaffer Kırca

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.