Frig Vadisi Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 10/06/2016 0 Yorum Gezi,

UZUN POZLAMA YILDIZ FOTOĞRAFLARI İÇİN
FRİG VADİSİNE GİDİYORUZ…

Frig Vadisi – Ayazini – Bayramaliler – Demirli – Yazılıkaya (Eskişehir) Köyleri

30-31 Temmuz 2016

 

 

PhotoPlay olarak düzenlediğimiz fotoğraf gezilerine, Frig Vadisi ve köyleri ile devam ediyoruz. Üstelik bu gezide Uzun Pozlama Yıldız Fotoğrafları çekme fırsatı bulacağız. Çekimden önce uzun pozlama yıldız fotoğraflarının nasıl çekileceğine dair bu alanda usta isim olan Sedat Buğa’dan ücretsiz seminer alma fırsatını yakalamış olacaksınız. Gezi esnasında ise fotoğrafla ilgili tüm sorularınız PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecek. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek. Ayrıca seminere katılan herkes PhotoPlay'den sertifika sahibi olacak… Ve gezimiz esnasında 5 yıldızlı Afyon Oruçoğlu Termal Otel'de konaklayacağız. Daha ne olsun? :)

 

BU GEZİDE NELER YAPACAĞIZ?

Gezimizin kısaca özeti: 29 Temmuz Cuma gecesi yola çıkacağız. 30 Temmuz Cumartesi sabah erken saatlerde geziye başlayacağız. Afyon’un Köylerini dolaşıp fotoğraflar çekeceğiz. Bu gezimiz esnasında Afyon Frig Fotoğraf Sanatı Derneği’nden arkadaşlarda bizlerle olacak ve bizlere rehberlik yapacak. Aynı günün akşamında otele geçip bir kaç saat dinleneceğiz. Bu esnada hem akşam yemeğimizi otelde açık büfe olarak alacağız, hem de “Uzun Pozlama Yıldız Fotoğrafları”nın usta ismi Sedat Buğa, otelin konferans salonunda sizlere gece yarısı gerçekleştireceğimiz Uzun Pozlama Yıldız Fotoğrafları Çekim Etkinliği için ücretsiz seminer vererek, nasıl çekeceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacak. Ardından da akşam saat 21.00 gibi isteyen katılımcılarla otelden ayrılıp, Frig Vadisi’nde Yıldız Fotoğrafları çekmeye gideceğiz. Gece yarısından sonra otelimize dönüp dinleneceğiz.

31 Temmuz Pazar günü sabah erkenden kahvaltımızı otelde açık büfe olarak yaptıktan sonra geziye kaldığımız yerden devam edeceğiz. Eskişehir’e doğru yola çıkarak, yol üzerindeki köylerde ortalama 4 saat daha gezdikten sonra, öğlen saat 14.00 gibi İstanbul’a dönüşe geçeceğiz ve akşam saat 21.00-22.00′de İstanbul’da olacağız. Gezip, fotoğraflayacağımız yerlerle ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

FRİG VADİSİ

Frigya, Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes‘in yukarı çığırları arasında kalan bölgenin eski çağdaki adıdır. Bu ad,Balkanlar’dan gelip bu bölgeye yerleşen Friglerden geliyordu. Frigler önce Bitinya bölgesine yerleştiler ve M.Ö. 12. – M.Ö 7. yüzyıllar arasında Orta Anadolu’nun batısına egemen oldular. Ama yeni göç dalgası Frigleri daha iç bölgelere itti. Frigler önce Sakarya Irmağı çevresine, ardından batıda Gediz ve Büyük Menderes’in yukarı vadileri ile doğuda Kızılırmak ve Tuz Gölü yöresine yerleştiler. Friglerin bir bölümüBurdur Gölü, Erciyes Yaylası ve Yeşilırmak vadisine kadar ilerlediler. Eskiçağ yerleşmeleri Midas, Ayazini, Aslantaş, Yazılıkaya, Gordion, Pazarlı, Alişar Höyüğü, Alacahöyük ve Boğazköy’de Friglerle ilgili kalıntılar bulunmuştur. Bu eski Hitit yerleşkelerinde yaşayan Frigler, Hitit uygarlığından etkilendiler ve kendileri de güçlü bir uygarlık yarattılar. Frig sanatı, Hititlerin yanı sıra Urartu, Asur ve Eski Ege uygarlıkları sanatının da izlerini taşır. Frigler, kaya anıtları çeşitli insan ve hayvan motifleriyle bezediler. Tanrıça Kibele için yaptıkları tapınakların duvarlarını, pişmiş topraktan levhalarla süslediler.

 

 

AYAZİNİ KÖYÜ

Ayazini kasabası Frig döneminden beri halen yerleşim yeri olarak kullanılmakta olup, bölgede yapılan incelemelerde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılara da rastlanmaktadır. Günümüzde de yerleşim yeri olan köy Frig vadisi içinde kaldığı için bazen evin duvarına yaslanmış kaya mezarı, bazen de evlerin yanında o döneme ait kayalara oyulmuş Frig yaşam alanlarını görebilirsiniz. Buradaki görüntüler çoğunlukla tarihi dokuyla uyum içindedir.Frigler yaşam alanlarını tüf kayalıklar içine oyarak yapmışlardır, bölgenin volkanik yapısı gereği tüf kayalıklar oldukça yumuşak dokuda oldukları için kolayca oyarak yapılan yaşam alanları güzel olduğu kadar ilginç ve görülmeye değerdir.

 

BAYRAMALİLER KÖYÜ

Bayramaliler köyü ismini Aydın'dan gelmiş ve yörük olan Bayram Oğlu Ali'den ismini almıştır. Bayram Oğlu Ali, tek hane olarak gelmiş ve kurmuş olduğu bayramaliler köyünün bugünlere gelmesine katkıda bulunmuştur. Köyün üst tarafında bulunan kale, köye ayrı bir güzellik katar. Kalede bizanslılar tarafından üzerine yapılan yıkılmış surlar, evler, su kuyuları, mağaralar ve en önemlisi Demirli Kalesi ile yer altında gizli geçit olmasıdır. Bu gizli geçit şu an taşlarla kapalıdır. 

 

DEMİRLİ KÖYÜ

Demirli, Afyonkarahisar İlinin İhsaniye İlçesine bağlı küçük şirin bir köydür. Doğal ve tarihi güzellikleriyle gezip görülecek yerler arasında bir numaradır. Köyün yakınlarında Frigler zamanında yapılmış oyma taş kaleleri bulunmaktadır. Bu mağra tipi kalelerin Bizans döneminde de kullanıldığı tespit edilmiştir.

 

YAZILIKAYA KÖYÜ

Yazılıkaya, Eskişehir ilinin Han ilçesine bağlı bir köydür. Köy halkının tamamı Kafkas göçmenidir. Köyün kimi kaynaklara göre 1892 kimi kaynaklara göreyse 1896 yıllarında kurulduğu belirtilmektedir. Etnik köken olarak Karaçay-Malkar Türklerine mensuplardır. Köyün en önemli değeri iç içe bulunduğu Midas Anıtı’dır.

 

 

GEZİ PROGRAMI:
1. Gün – 29 Temmuz 2016 Cuma’yı Cumartesiye bağlayan gece

24.00 Bakırköy-İncirli (Eski Boyner Önü)
00.20 Mecidiyeköy Teknosa Önü
00.40 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

 

 

2. Gün – 30 Temmuz 2016 Cumartesi
07:00 Ayazini Köyü
11:30 Bayramaliler Köyü
12:30 Öğlen Yemeği Molası (EKSTRA)
14:30 Demirli Köyü
17:45 Otele Varış (Fiyata Dahil)
19.00 Akşam Yemeği (Fiyata Dahil)
20.00 Sedat Buğa’dan Seminer – “Uzun Pozlama Yıldız Fotoğrafları Nasıl Çekilir?”
21.00 Otelden Frig Vadisi'ne Geçiş

22:00 Frig Vadisi Yıldız Pozlama Etkinliği
02.00 Otele Dönüş


3. Gün – 31 Temmuz 2016 Pazar 
07:30 Otelde kahvaltı (Fiyata Dahil)
08:30  Otelden Ayrılış
09:00 Yazılıkaya Köyü (Eskişehir)
13:00 Yemek (Serbest) 
14:00 İstanbul’a Dönüş
21:00 İstanbul’a Varış


(Bu sayfada kullanılan fotoğraflar Sedat Buğa ve Murat Özçelik’e aittir. İzinsiz kullanmayınız. )

 

ÜCRET:
Ücret kişi başı 250 TL’dir. İki kişilik odalarda tek kişi fiyatıdır. Odalarda tek kişi kalmak isteyenlerin, ekstra olarak tek kişilik oda farkı olan 80 TL’yi ödemesi gerekmektedir. 

 

Ücrete Dahil Olanlar: 
İstanbul-Afyon-İstanbul arasındaki tüm gezi programında belirtilen yerlere gidiş dönüş ulaşım. 
Araç içi meyve suyu, çay-kahve ve kek ikramları.

1 Gece Otel Konaklaması (30 Temmuz Cumartesi Gecesi)
Otelde kaldığımız geceki akşam yemeği. (30 Temmuz Cumartesi Gecesi)
Otelden ayrılacağımız sabahki otelde alacağımız açık büfe kahvaltı (31 Temmuz Pazar)
Sedat Buga’dan alacağınız seminer,
Fotoğraf Eğitimi ve Danışmanlığı.
Rehberlik Hizmetleri.
Seyahat Sigortası

 

Ücrete Dahil Olmayanlar:
Tüm öğlen yemekleri. (Cumartesi-Pazar)
Otelde kaldığımız sürece aldığımız içecekler.
Ayrıca belirtilmemiş tüm kişisel harcamalar.

 

KESİN REZERVASYON ve ÖDEME İÇİN:

Gezi ücretinin 100 TL'lik kısmı kaparo ücreti olarak aşağıdaki linkten ödenmelidir. Ödeme işlemi esnasında, seyahatinizi gerçekleştireceğiniz araç koltuğunu da seçme imkanınız olacak. 

Gezi ücretinin geri kalan 150 TL'lik kısmı, gezi günü araç içerisinde toplanacaktır.

REZERVASYON İÇİN TIKLAYINIZ 

http://www.photoplay.com.tr/frigvadisi-koltuksecimi

 

İLETİŞİM & REZERVASYON:

Sorularınız için 0212 224 65 66 – 0530 171 10 11 numaralı telefonu arayabilir ya da info@photoplay.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

 

KONAKLAYACAĞIMIZ OTEL:

5 Yıldızlı Afyon Oruçoğlu Termal Otel

https://orucoglu.com/

 

*Bu gezi Anka Travel tarafından, "Uzun Yol Belgeli" araçlarla gerçekleştirilmektedir. TURSAB Belge No: 8532 A grubu Anka Travel Seyahat Acentesi 

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.