Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 03/08/2016 0 Yorum Gezi,

 

Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

14 Ağustos 2016 Pazar

 

PhotoPlay olarak bu sefer objektiflerimizi, tarihi, doğası, kültürel dokusu ile ünlü üç küçük kasabaya çeviriyoruz.

 

Ayrıca fotoğrafla ilgili tüm sorularınız, gezi esnasında eğitmenlerimiz tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecektir. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek.

 

 

Gezimiz her ne kadar fotoğraf gezisi olsa da, İstanbul’un stresinden uzaklaşmak, iyot ve oksijen teneffüs etmek için sizler de bizimle bu tarih ve kültür kokan iki kıyı yerleşkesine gelip, farklı bir Pazar günü geçirebilirsiniz.

 

 

GEZİ PLANI:

Sabah erkenden İstanbul'dan ayrılıyoruz. İlk durağımız Cumalıkızık'ta kahvaltımızı yaptıktan sonra Cumalıkızık'ın tarih dolu sokaklarını fotoğraflamak üzere serbest zaman tanınacaktır. Kahvaltı dahil Cumalıkızık'ta 3 saatlik bir vakt geçireceğiz. Sonrasında Misi Köyü'ne doğru yola çıkıyoruz. Burada bulunan Fotoüraf Müzesi'ni ziyaret edip köyün rengarenk eski evleriyle dolu sokaklarını fotoğraflayacağız. 2 saatlik bir serbest zamanın ardından da Gölyazı'ya doğru hareket ediyoruz. Gölyazı'da günbatımını fotoğraflayacağımız için saat yaklaşık 21:00'e kadar serbest zaman tanınıp, hem fotoğraf çekip hem de Gölyazı'nın sıcak ve samimi insanları ile sohbet etme imkanı bulacaksınız. Günbatımı fotoğraflarını çektikten sonra İstanbul'a dönüş için yola koyuluyoruz.

 

 

ARAÇ KALKIŞ SAATLERİ ve DURAKLARI

14 Ağustos Pazar sabahı aşağıdaki saatlerde belirtilen duraklarda buluştuktan sonra, Cumalıkızık'a doğru hareket ediyoruz.

İncirli Doğtaş Önü 07:00

Mecidiyeköy Teknosa Önü: 07:20

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 07:40

Anadolu Yakası E-5 Üzeri Duraklar: 07:50

 

CUMALIKIZIK

Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelen Cumalıkızık, vakıf köyü olarak kurulmuş. Köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur.  Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

Köyün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.

Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek’in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

 

 

MİSİ KÖYÜ 

 

Günümüzde Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen Misi Köyü 2000 yıllık tarihe sahip olması sebebiyle, yurdumuzun önemli yerleşim birimlerinden birisidir. Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan bu köye, M.S. 183 yılında Hristiyanların öncüleri olarak kabul edilen Alex isimli bir keşiş ve peşinden gelenler ile yerleştiği bilinmektedir. Konsül'ün toplanmasıyşla birlikte İncil tartışmalarının yapıldığı tarihi arşivlerde yazılı olarak belirtilmektedir. Günümüze kadar kalıntılatı gelmiş olan manastır civarında, o zamanlar yazılmış olan İncil'in gömülü olduğuna inanılmaktadır. Misi Köyü, Müslümanlar için de önem arz etmektedir. Bir zamanlar burada yaşadığına ve mezarının dağda olduğuna inanılan Kavacık Sultanı'nın gözyaşlarının bölgede bulunan bir çeşmeden aktığı rivayet edilir. Köyü ziyaret edenlerin dileklerinin kabul olduğuna da inanılmaktadır.

 

 

GÖLYAZI

Uluabat gölüne uzanan kum saati şeklindeki coğrafi yapısıyla ilginç bir yarım adadır. Gölyazı. M:Ö 5.yüzyıla uzana tarihi, cumhuriyet dönemi öncesi yaşayan Rumlardan kalan izleri ve yörenin geçim kaynağı olan balıkçılığın yöreye yansıyan yanlarıyla, özellikle biz fotoğrafçılar için bir açık hava stüdyosu gibidir. Ve tabi ki Gölyazı da güneşin batışını izlemek ve fotoğraflamak da ayrı bir keyiftir.

 

 

GEZİ ÜCRETİ:

Kişi başı 100 TL‘dir. Gezi ücretine; gidiş dönüş yol ücreti, fotoğraf eğitimi ve danışmanlığı hizmetleri ile otobüste dağıtılacak ikramlar ve zorunlu seyahat sigortası dahildir.

(Her gezimizde olduğu gibi, araç içerisinde yapılan çekilişle, bir kişi bundan sonraki günübirlik fotoğraf gezimize %50 indirimli katılacaktır.)

 

 

KESİN REZERVASYON ve ÖDEME İÇİN: 

Gezi ücretinin 50 TL'lik kısmı kaparo ücreti olarak aşağıdaki linkten ödenmelidir. Ödeme işlemi esnasında, seyahatinizi gerçekleştireceğiniz araç koltuğunu da seçme imkanınız olacak. Gezi ücretinin geri kalan 50 TL'lik kısmı, gezi günü araç içerisinde toplanacaktır.

 

REZERVASYON İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.photoplay.com.tr/fotograf-gezileri/golyazi-misikoyu-cumalikizik-on-odeme

 

Not: Gezilerimiz çabuk dolduğu için kaydınızı erkenden yaptırmayı unutmayın.

 

İLETİŞİM & REZERVASYON:

Sorularınız için 0212 224 65 66 – 0530 171 10 11 numaralı telefonu arayabilir ya da info@photoplay.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

 

*Bu gezi Anka Travel tarafından, "Uzun Yol Belgeli" araçlarla gerçekleştirilmektedir. TURSAB Belge No: 8532 A grubu Anka Travel Seyahat Acentesi 

 

Fotoğraflar: Nuray Aparı, İlknur Turan Atlı, Belgin Bilir, Oğuz Girit, Yasin Sümer, Aysel Irmak

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.