Lomo Makinelerle Tanışma Etkinliği

Yazar Nihat Karadağ 05/11/2016 0 Yorum Etkinlik,

"LOMO MAKİNELERLE TANIŞMA ETKİNLİĞİ

 

19 Kasım 2016 Cumartesi Saat 16:00

 

PhotoPlay söyleşileri artık Sony Deneyim Merkezi'nde...

 

 

PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz ücretsiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, 2016 yılında Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleştiriyoruz. 40. hafta konuğumuz; Lomography Türkiye Genel Müdürü Nural İdrisoğlu.

 

 

2000’li yılların başından bu yana analog fotoğrafçılıkla ilgilenen Nural İdrisoğlu, 2006 yılında analog fotoğrafçılık akımı olan Lomography ile tanıştı ve 2011 yılından bu yana Lomography Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Farklı fotoğraf makineleri ve filmlerle deneyler yapmayı seven İdrisoğlu, Lomography’nin "10 Altın Kuralı"nı günlük hayatıyla birleştirip, fotoğraf makinesini yanından ayırmıyor. Analog yaratıcılığın öncülerinden Lomography dünyasına ilişkin her türlü bilgiyi sizlerle paylaşacak olan İdrisoğlu Lomography'nin tarihi, makineleri, lensleri, filmleri deneysel fotoğraçılığı ve analog makineleri avantaj ve dezavantajlarını sizlerle paylaşacak. Ayrıca sizlerden gelecek soruları tüm detayları ile cevaplandıracak.

LOMOGRAPHY NEDİR?

1982 yılında dönemin Sovyetler Optik fabrikasının Direktörü olan Michail Panfilowitsch Panfiloff'un, Japon Cosina CX-1 fotoğraf makinesinin üstün özelliklerini görüp fabrika mühendislerine daha iyisini tasarlamaları için verdiği emir ile başlayan süreç, fabrikanın adının LOMO olması hasebiyle yıl içeriside ilk LOMO modelin olan LC-A prototip olarak üretilmiş oldu. 1984 yılında 12oo adetlik seri üretimle birlikte kısa süre zarfında dönemin komğnist ülkelerin başında gelen Küba, Polonya, Çekoslavakya gibi ülkelerde satılmaya başlandı. LOMO'nun diğer ülkeler tarafından keşfi bir grup Viyana'lı öğrencinin Prag'da eski makineler satan bir mağazada LOMO LC-A'yi görüp çok beğenmelerinin ardından satın almaları ve kısa süre içerinde gören herkesin LC-A'yı istemesi hikayesine dayanır. 1992 yılında Uluslararası Lomography Topluluğu'nun kurulmasından sonra bir efsane haline gelen "Lomography'nin 10 Altın Kuralı" yazıldı ve bir manifesto ile birlikte gazetelerde yayınlandı. İlk Lomography sergisinde 700 adet LC-A modeli satıldı. Yaratıcılığınıza analog bakış açısını ekleyerek bu makineler ile deneysel fotoğrafçılığın önünü açmış olacaksınız. Etkinlik sırasında yenilikç fotoğraf makineleri, şipşak ürünler, lensler, filmler kısaca Lomography'e dair ne varsa hepsini bu etkinlikte bulucak ve Lomography dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkacaksınız.

 

 

KATILIM ve KAYIT:

 
19 Kasım 2016 Cumartesi günü saat 16.00'de Sony Deneyim Merkezi'nde gerçekleşecek ücretsiz seminere kayıt için bu yazıya İsim-Soyisim, mail adresiniz ve cep telefonunuzu yazarak yorum yapmanız yeterlidir. Söyleşiye katılım 30 kişi ile sınırlıdır.  Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır. (Cep telefonu ve e-mail adresiniz 3. şahıslarla kesinlikle paylaşılmayacaktır ve yazılması zorunludur.)

 

Kayıt yaptıran kişilerin isimleri aşağıda yazmaktadır. Günde 1 kez sayfa yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıranlar eklenmektedir.

 

***Kayıt yaptırıp da gelemeyecek olanlar, en geç etkinlik gününden iki gün öncesine kadar söyleşiye katılamayacaklarına dair yorum kısmında bildirmeleri gerekmektedir. Bu durum; söyleşiye katılmak isteyip de kontenjan doluluğundan dolayı katılamayanları davet edebilmemiz açısından önemlidir. Lütfen kurallara riayet ediniz.

 

 

ADRES: Sony Deneyim Merkezi / Hobyar Mah. Ankara Cad. No:38 Sirkeci/İSTANBUL
Tel: PhotoPlay Ofis: 0212 224 65 66

 

 

KATILIMCILAR:

1-Rahmi Çangarlı

2-Burak Şahin

3-Evren Özten

4-Şerif Kürkçüoğlu

5-Nezihi Gözen

6-Gönül Gözen

7-

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

21-

22-

23-

24-

25-

26-

27-

28-

29-

30-

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.