Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Web sitemizin ödeme sistemi 256 BİT RAPİD SSL Sertifikası ile korunmaktadır. 

 


Gölyazı - Cumalıkızık - Misi Köyü Fotoğraf Gezisi

25 Mart 2018 Pazar


 PhotoPlay olarak bu sefer objektiflerimizi, tarihi, doğası, kültürel dokusu ile ünlü üç küçük kasabaya çeviriyoruz.

 Ayrıca fotoğrafla ilgili tüm sorularınız, gezi esnasında eğitmenlerimiz tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecektir. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek. 

Gezimiz her ne kadar fotoğraf gezisi olsa da, İstanbul’un stresinden uzaklaşmak, iyot ve oksijen teneffüs etmek için sizler de bizimle bu tarih ve kültür kokan iki kıyı yerleşkesine gelip, farklı bir Pazar günü geçirebilirsiniz.

GEZİ PLANI:

Sabah erkenden İstanbul'dan ayrılıyoruz. İlk durağımız Cumalıkızık'ta kahvaltımızı yaptıktan sonra Cumalıkızık'ın tarih dolu sokaklarını fotoğraflamak üzere serbest zaman tanınacaktır. Kahvaltı dahil Cumalıkızık'ta 3 saatlik bir vakit geçireceğiz. Sonrasında Misi Köyü'ne doğru yola çıkıyoruz. Burada bulunan Fotoğraf Müzesi'ni ziyaret edip köyün rengarenk eski evleriyle dolu sokaklarını fotoğraflayacağız. 2 saatlik bir serbest zamanın ardından da Gölyazı'ya doğru hareket ediyoruz. Gölyazı'da günbatımını fotoğraflayacağımız için saat yaklaşık 21:00'e kadar serbest zaman tanınıp, hem fotoğraf çekip hem de Gölyazı'nın sıcak ve samimi insanları ile sohbet etme imkanı bulacaksınız. Günbatımı fotoğraflarını çektikten sonra İstanbul'a dönüş için yola koyuluyoruz.


ARAÇ KALKIŞ SAATLERİ ve GEZİ PLANLAMASI

25 Mart Pazar sabahı aşağıdaki saatlerde belirtilen duraklarda buluştuktan sonra, Cumalıkızık'a doğru hareket ediyoruz.

İncirli Doğtaş Önü 07:00

Mecidiyeköy Meydandaki Mado Önü: 07:20

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 07:40

Anadolu Yakası E-5 Üzeri Duraklar: 07:50

Cumalıkızık'a varış: 11:00

Misi Köyü'ne hareket: 13:00

Misi Köyü'ne varış: 13:45

Gölyazı'ya hareket: 15:45

Gölyazı'ya varış: 16:15

İstanbul'a hareket: 21:00

İstanbul'a varış: 24:00

NOT: Yukarıdaki saatler trafiğin durumuna değişebilir.  


CUMALIKIZIK

Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelen Cumalıkızık, vakıf köyü olarak kurulmuş. Köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır. Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur.  Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur. Köyün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir. Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek’in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

 MİSİ KÖYÜ 

Günümüzde Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen Misi Köyü 2000 yıllık tarihe sahip olması sebebiyle, yurdumuzun önemli yerleşim birimlerinden birisidir. Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan bu köye, M.S. 183 yılında Hristiyanların öncüleri olarak kabul edilen Alex isimli bir keşiş ve peşinden gelenler ile yerleştiği bilinmektedir. Konsül'ün toplanmasıyşla birlikte İncil tartışmalarının yapıldığı tarihi arşivlerde yazılı olarak belirtilmektedir. Günümüze kadar kalıntılatı gelmiş olan manastır civarında, o zamanlar yazılmış olan İncil'in gömülü olduğuna inanılmaktadır. Misi Köyü, Müslümanlar için de önem arz etmektedir. Bir zamanlar burada yaşadığına ve mezarının dağda olduğuna inanılan Kavacık Sultanı'nın gözyaşlarının bölgede bulunan bir çeşmeden aktığı rivayet edilir. Köyü ziyaret edenlerin dileklerinin kabul olduğuna da inanılmaktadır.

GÖLYAZI

Uluabat gölüne uzanan kum saati şeklindeki coğrafi yapısıyla ilginç bir yarım adadır. Gölyazı. M:Ö 5.yüzyıla uzana tarihi, cumhuriyet dönemi öncesi yaşayan Rumlardan kalan izleri ve yörenin geçim kaynağı olan balıkçılığın yöreye yansıyan yanlarıyla, özellikle biz fotoğrafçılar için bir açık hava stüdyosu gibidir. Ve tabi ki Gölyazı da güneşin batışını izlemek ve fotoğraflamak da ayrı bir keyiftir.  

Fotoğraflar: Nuray Aparı, İlknur Turan Atlı, Belgin Bilir, Oğuz Girit, Yasin Sümer, Aysel Irmak, Anonim


ÜCRET:
Ücret kişi başı 120TL yerine 100TL’dir. 

*Bu geziyi satın almanız halinde 5 PARA PUAN kazanacaksınız. 1 Puan=1 TL'dir ve puanlarınızı sitemizden yapacağınız tüm alışverişlerde kullanabilirsiniz.

 ÜCRETE DAHİL OLANLAR: 

Araç içi içecek ikramları (kola, fanta, meyve suyu)
Fotoğraf Eğitimi ve Danışmanlığı.
Rehberlik Hizmetleri.
Seyahat Sigortası

 ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:

Kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri
Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri (Müze kartı olanlar almayı getirmeyi unutmasınlar)
Ayrıca belirtilmemiş tüm kişisel harcamalar.

 İPTAL ve İADE:

Gezi tarihinden 10 iş günü öncesinde rezervasyonunu iptal ettirenlerin ücretleri kesintisiz iade edilir. Sonrasında iptal ettirenler de ise, yerlerine başka kişi kayıt yaptırırsa kaparo ücretleri iade edilir, aksi takdire iade edilmez.

Rezervasyon İçin: 

1- Aşağıdaki araç planından koltuk numaranızı belirleyerek, yukarıdaki "Koltuk Seçimi" alanından koltuk numaranızı işaretleyiniz;

2- Otobüse bineceğiniz durağı seçiniz.

3-  Ardından "Kayıt Ol" butonuna basınız.

4-  İşlemi tamamlamak için açılan penceredeki yönergeleri takip ediniz. 

* Dilerseniz gezi ücretini kredi kartınızla 9 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 

NOT: Eğer aşağıdaki görselden seçtiğiniz koltuk numarası, yukarıdaki "Koltuk Seçimi" alanında gözükmüyorsa, sizden önce başka bir kişi tarafından satın alınmış demektir. Birden fazla kişi için satın alma işlemi yapacaksanız, her kişi için ayrıca koltuk seçip işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

 

İLETİŞİM & SORULARINIZ İÇİN:
Sorularınız için 0850 346 56 81 – 0555 001 36 86 numaralı telefonu arayabilir ya da info@photoplay.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

*Bu gezi PhotoPlay çözüm ortağı Anka Travel tarafından, gerçekleştirilmektedir.

**TURSAB Belge No: 8532 A grubu Anka Travel Seyahat Acentesi

  • Gösterim: 8294
  • Para Puanı: 5
  • Stok Durumu: 39
  • 120.00TL
  • Gerekli puan: 100
  • Seçenekler:

Etiketler: Gölyazı, Cumalıkızık, Fotoğraf Gezisi, Misi Köyü