Sokağın Çocukları Fotoğraf Sunumu

Sokağın Çocukları Fotoğraf Sunumu

Sokağın Çocukları Fotoğraf Sunumu


ŞEVKET ŞAHİNTAŞ & UFUK KIRAY ile SOKAĞIN ÇOCUKLARI

20 Mayıs 2018 Pazar Saat 16.30 da

PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu ve ViewSonic sponsorluğunda fotoğraf söyleşileri artık Taksim şubemizde... 

Photoplay olarak her hafta düzenlediğimiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, 2018 yılında Photoplay Fotoğrafçılık Kursu Taksim şubemizde gerçekleştiriyoruz. Şevket Şahintas ve Ufuk Kıray'ın çekimleri halen devam eden sokak çocukları konulu sinema belgeselinin yolculuğu ve sokaklardaki yaşama ait fotoğraflardan ve kısa video görüntülerinden oluşan sunumumuzu kaçırmayın! Sokağın çocukları projesini hazırlarken; projenin amacı, sokakta görmezden gelinen hayatlar, sokaktaki zorlu yaşam şartları ve projenin kahramanları olan çocuklarla nasıl diyaloglar yaşandı? Çekim sırasında neler yaşandı? Başlarından geçen ilginç olaylar... bu söyleşimiz ile sokağa dokunmuş olacaksınız ve tüm sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Sokak fotoğrafçılığı, proje hazırlama, video-belgesel film çalışması ve fotoğrafın bir çok dalında profesyonel işler yapan Şevket Şahintaş ve Ufuk Kıray'ın söyleşisini kaçırmayın!
ŞEVKET ŞAHİNTAŞ:

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına birşeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinası alarak fotoğraf çekmeye başladı.

6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü.

Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.

20 Şubat 2008’de CNN Türk kanalında ilk televizyon belgeseli yayınlandı.

2008’de Alman Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayınlandı. 

8 Eylül 2009’da İstanbul’da “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” isimli ilk sergisini gerçekleştirdi.

02 Kasım 2012 Bodrum Marmara Koleji “Halikarnasos Kültür Merkezi”nde “Tarlabaşı bir düş gördüm düşümde” sergisini gerçekleştirdi.

6 Ekim 2009’da CNN İnternational’da röportajı ve neden fotoğraf çektiğini anlatan kısa bir belgeseli yayınlandı. 

16 Mart 2010’da Almanya’da Zoom Europa Arte televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 

14 Ekim 2010’da, yönetmenliğini Erdem Murat Çeliker’in yaptığı, çekimleri 2 yıl süren ve fotoğrafa başlama hikayesini konu alan sinema belgeseli “Herkes Uyurken”, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, en iyi ilk belgesel ödülünü aldı.

16.02.2011 Almanya Deutsche Welle Televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 

Ara Güler ve Şevket şahintaş ile yapılan röportaj fotoğrafa bakış açılarını ele alarak İngiltere de London College of Communication Üniversitesinde mastir programi olarak yayınlandı.
UFUK KIRAY:

TOPLUMSAL MESELELER ÜZERİNE ELEŞTİREL FOTOĞRAF ÇALIŞMALARI

“ Bir fikrin fotoğrafını çekmeyi seviyorum. İroniyi, mizah ve eleştiriyle harmanlayarak fotoğrafımın merkezine oturtmaya çalışıyorum. Elbette içinde yaşadığımız toplum, bizi sarıp sarmayalan dünya, yeterince malzemeyi sağlamıyor da değil. Mesele şu; tüm bu malzemeyi fotoğrafın diline nasıl çevireceğiz? Adeta “görsel bir tercüme” mümkün mü? Benim fotoğrafla kurduğum ilişki, işte böyle bir düşünce ikliminde yeşeriyor…”

“ …Ufuk KIRAY, fotoğrafın yeni dijital kimliğinin farkına en erken varan,onunla en erken tanışan yeni kuşak fotoğrafçılardan biridir. Belgesel fotoğraf nasıl hayatın doğrudan tanıklığını yapıyorsa Ufuk KIRAY’ın creative’leri de manşetlerin tanıklığını yapıyor. Bir yandan da toplumsal hafızanın veri tabanını örüyor…”
KATILIM ve KAYIT: 20 Mayıs Pazar saat 16:30 da  PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu Taksim Şubesinde gerçekleşecektir.

Etkinliğimiz ücretsizdir ve herkesin katılımına açıktır. 

Kayıt için, yukarıdaki "Etkinliğe Katılım Formu'nu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. 

Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır.

Kayıt yaptıran kişilerin isimleri aşağıda yazmaktadır. Sayfa günde 1 kez yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıranlar eklenmekte.ADRES:

PHOTOPLAY FOTOĞRAFÇILIK KURSU - TAKSİM ŞUBE ve YÖNETİM OFİSİ

Şehit Muhtar Bey Cad. No:19/8 Kat:3 Beyoğlu/İSTANBUL 

(Taksim Meydan'daki Yapı Kredi Bankası'nın yan sokağı) 

Konum linki: https://goo.gl/WJLUi3

KATILIMCILAR:

1 Hediye Genç
2 Elif Melike Melek 
3 Namık Kemal Melek 
4 Fatma Derya Yurtseven
5 Özge Angı
6 Şenay Kumuz
7 Ümit Yağdıran 
8 Eyüp Zeki Çopuroglu
9 Ebru Kutlu  
10 Bulent Demir 
11 Tülin Kiziltan
12 Ebru Ilgaz
13 Nur Gülyopu
14 Muhammed bey
15 Ali Saim Yapıcı 
16 Ahmet bey 
17 Hülya Hanim 
18 Selin Aksoy
19 Sabiha Köse
20 Ayşegül Yılmaz 
21 Gülden Savut
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

  • Gösterim: 1828
  • Stok Durumu: Hepsi Satıldı
  • Ücretsiz Etkinlik

Etiketler: Sokağın Çocukları Fotoğraf Sunumu