Fotoğrafçılık Kurslarında %70 İndirimin Bitmesine Az Kaldı!
Giriş Yap Üye Ol
  • Sokağın Çocukları Belgesel Film Gösterimi (12 Ocak 2019)

Sokağın Çocukları Belgesel Film Gösterimi (12 Ocak 2019)


HER HAFTA
ÜCRETSİZ
ETKİNLİK
HEPSİ PHOTOPLAY'DE

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ ve UFUK KIRAY ile

SOKAĞIN ÇOCUKLARI BELGESEL FİLM (ÖN) GÖSTERİMİ

12 Ocak 2019 Cumartesi Saat 18:00

ViewSonic  sponsorluğunda düzenlediğimiz fotoğraf söyleşilerine devam ediyoruz...

PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, artık Mecidiyeköy'deki yeni mekanımızda gerçekleştiriyoruz.

Şevket Şahintas ve Ufuk Kıray'ın çekimleri halen devam eden sokak çocukları konulu sinema belgeselinin yolculuğu ve sokaklardaki yaşama ait fotoğraflardan ve kısa video görüntülerinden oluşan sunumumuzu kaçırmayın! Sokağın çocukları projesini hazırlarken; projenin amacı, sokakta görmezden gelinen hayatlar, sokaktaki zorlu yaşam şartları ve projenin kahramanları olan çocuklarla nasıl diyaloglar yaşandı? Çekim sırasında neler yaşandı? Başlarından geçen ilginç olaylar... bu söyleşimiz ile sokağa dokunmuş olacaksınız ve tüm sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Sokak fotoğrafçılığı, proje hazırlama, video-belgesel film çalışması ve fotoğrafın bir çok dalında profesyonel işler yapan Şevket Şahintaş ve Ufuk Kıray'ın söyleşisini kaçırmayın!


ŞEVKET ŞAHİNTAŞ:

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına birşeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinası alarak fotoğraf çekmeye başladı.

6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü.

Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.

20 Şubat 2008’de CNN Türk kanalında ilk televizyon belgeseli yayınlandı.

2008’de Alman Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayınlandı. 

8 Eylül 2009’da İstanbul’da “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” isimli ilk sergisini gerçekleştirdi.

02 Kasım 2012 Bodrum Marmara Koleji “Halikarnasos Kültür Merkezi”nde “Tarlabaşı bir düş gördüm düşümde” sergisini gerçekleştirdi.

6 Ekim 2009’da CNN İnternational’da röportajı ve neden fotoğraf çektiğini anlatan kısa bir belgeseli yayınlandı. 

16 Mart 2010’da Almanya’da Zoom Europa Arte televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 

14 Ekim 2010’da, yönetmenliğini Erdem Murat Çeliker’in yaptığı, çekimleri 2 yıl süren ve fotoğrafa başlama hikayesini konu alan sinema belgeseli “Herkes Uyurken”, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, en iyi ilk belgesel ödülünü aldı.

16.02.2011 Almanya Deutsche Welle Televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 

Ara Güler ve Şevket şahintaş ile yapılan röportaj fotoğrafa bakış açılarını ele alarak İngiltere de London College of Communication Üniversitesinde mastir programi olarak yayınlandı.
UFUK KIRAY:

TOPLUMSAL MESELELER ÜZERİNE ELEŞTİREL FOTOĞRAF ÇALIŞMALARI

“ Bir fikrin fotoğrafını çekmeyi seviyorum. İroniyi, mizah ve eleştiriyle harmanlayarak fotoğrafımın merkezine oturtmaya çalışıyorum. Elbette içinde yaşadığımız toplum, bizi sarıp sarmayalan dünya, yeterince malzemeyi sağlamıyor da değil. Mesele şu; tüm bu malzemeyi fotoğrafın diline nasıl çevireceğiz? Adeta “görsel bir tercüme” mümkün mü? Benim fotoğrafla kurduğum ilişki, işte böyle bir düşünce ikliminde yeşeriyor…”

“ …Ufuk KIRAY, fotoğrafın yeni dijital kimliğinin farkına en erken varan,onunla en erken tanışan yeni kuşak fotoğrafçılardan biridir. Belgesel fotoğraf nasıl hayatın doğrudan tanıklığını yapıyorsa Ufuk KIRAY’ın creative’leri de manşetlerin tanıklığını yapıyor. Bir yandan da toplumsal hafızanın veri tabanını örüyor…”

KATILIM ve KAYIT:

12 Ocak 2019  Cumartesi günü saat 18:00’da PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu'nda gerçekleşecektir. ( Taşındık : Yeni yerimiz Mecidiyeköy Meydan’da. ) 

Etkinliğimiz ücretsizdir ve herkesin katılımına açıktır.

Kayıt için, yukarıdaki "Etkinliğe Katılım Formu'nu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. 

Kayıtlarımız başvuru sırasına göre gerçekleştirilecek olup; kontenjanımız 30 kişi ile sınırlıdır. Katılımın 30 kişiyi aşması durumunda etklinliğimiz yeni gün ve saatinde tekrarlanacaktır.

Kayıt yaptıran katılımcıların isimleri aşağıda yer almaktadır. Katılımcı isimlerinin yer aldığı sayfamız günde 1 kez yenilenmekte ve yeni kayıt yaptıran katılımcılarımızın isimleri güncellenmektedir.


ADRES:

PHOTOPLAY FOTOĞRAFÇILIK KURSU 

Mecidiyeköy Meydan, Ortaklar Cad. No:1 Kat:5 Daire:9 Şişli/İSTANBUL 

Konum linki: https://goo.gl/maps/JLhCGanHzy22KATILIMCILAR:

1 Şenay Çolakoğlu
2 Sati Güder
3 Onurcan Günaydın
4 Reyhan Seher Doğan
5 Necdet Polat
6Ahmet Fikirli
7Gülnur Beleli 
8Fazlı Güder
9Eylem Sonbahar
10Caner Elçi 
11Gonca Yangöz
12Leyla Özalp
13İbrahim Yaycı
14Yrysbu Zhumashova 
15 Canan Şirin
16 Nuran Şirin
17 Suat Kayıkçı
18 Damla Yılmaz
19 Buket Demirbüken
20 Özlem Mi
21 Betül Sarı
22 Melik Aksan
23 Haldun Güçlü
24 İlknur Şahin
25 Cihan Güneş
26
27
28
29
30


  • Sosyal Medyada Biz
  • İLETİŞİM
  • Güvenli Alışveriş
  • © Tüm hakları saklıdır.