Fotoğrafçılık Kurslarında %50 İndirimin Bitmesine Az Kaldı!
Giriş Yap Üye Ol
  • Emin Altan ile "Chaosmos" Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi

Emin Altan ile "Chaosmos" Fotoğraf Sunum ve Söyleşisi


HER HAFTA
ÜCRETSİZ
ETKİNLİK
HEPSİ PHOTOPLAY'DE


EMİN ALTAN ile "CHAOSMOS"

FOTOĞRAF SUNUM ve SÖYLEŞİSİ

27 Nisan 2019 Cumartesi Saat 18:00


ViewSonic sponsorluğunda düzenlediğimiz fotoğraf söyleşilerine devam ediyoruz...
PhotoPlay olarak her hafta düzenlediğimiz "Ustalarla Soru Cevap" ve "İçimizden Biri" söyleşilerini, artık Mecidiyeköy'deki yeni mekanımızda gerçekleştiriyoruz.

Emin Altan, kilometrelerce yol kat ederek uzun yıllar boyunca çektiği fotoğraflarla gerçekleştirdiği ‘’chaosmos’’ adlı fotoğraf projesini çok özel fotoğraflar eşliğinde sizlerle paylaşacak. Sonrasında kitap olarak da yayımlanan proje kapsamında ortaya koyduğu distopik eserleri, anlatım dilini, yansıtılmak istenen düşünceleri ve daha birçok merak ettiğiniz konuyu sizler için anlatacak.


‘’CHAOSMOS’’Yaşadığımız dünyaya bir başka gezegenden bakmak...

Emin Altan kilometrelerce yol kat ederek uzun yıllar boyunca çektiği fotoğraflarla gerçekleştirdiği ‘’chasmos’’ adlı fotoğraf projesi, Norgunk yayınevi tarafından Bülent Erkmen’in kurgu ve tasarımıyla kitap olarak yayımlandı.

2012 – 2017 yılları arasında 25 ülkede çekilen fotoğraflar ile Kazakistan’da uygulanan tarım politikaları sonucu çölleşmiş Aral Gölü’nden ABD’deki otomotiv sektörünün rekabetçi dünya piyasalarına direnemeyişi sonucu bir hayalet kente dönüşmüş Detroit’e, İngiltere’de, Wales’de, sektörün gözden düşmesi sonucu terk edilmiş slate madenlerinin otomobil mezarlığına dönüştüğü diyarlara, Japonya’da yine küresel rekabete yenilerek terk edilmiş Iwate kömür madenlerine, Ukrayna’da, Chernobyl’de ve Japonya’da, Fukushima’da gerçekleşen nükleer felaketlerin izlerine, bir zamanlar sömürge olan Namibia’da terk edilmiş Kollmanskop elmas madenlerine, Balkanlarda, eski Yugoslavya’da soğuk savaşın bu güne kalan izlerine, Kuzey İtalya’da terk edilmiş akıl hastanelerine ve daha pek çok alanda insan izlerine dokunuyor ‘Chaosmos’.

Farklı ülkelerdeki mekânsal ölüme terk edilişi görünce artık sınırlar kalkıyor. Dünya tek bir ülkeye dönüşüyor. Gördüklerimiz karşısında yaşamlar/yaşadıklarımız hızla geçiyor. ‘Kozmoz’da kaos yaşanıyor’ diyorsunuz. İnsanın insan olma süreci doğayla girdiği mücadele ile başlar. O mücadele kazanılmış gibi olsa da yine insanın kendini yok etmesinin de aynı anda başladığını gösteren fotoğraflar yığını arasında koca bir soru çıkıyor karşımıza Neden?
Chaosmos, sanki büyük prodüksiyonla gerçekleştirilmiş film platoları gibi. Sınırların, bölgelerin o ya da bu coğrafyanın bir önemi yoktu. Yaşananlar ‘kaos’tu ve bu kaos tüm ‘kosmos’du. Koca koca binalar, mekanlar, uçaklar, tiyatro salonları, oyun parkları, savaş araçları, işkence odaları ve deniziyle, kumuyla, dağıyla doğasıyla, insanlığın kendini yok edişinin fotoğrafları. Sanki başka bir gezegende daha önce yaşanmış hayatlardan kalıntılar gibi. Yaşanmışlığın ipuçları kalmış. Geleceğin distopik görüntüleri yani.

Sınır tanımaksızın doğa ve ‘Öteki’ üzerinde egemen olma tutkusunun, emeğine yabancılaşan insanın parçası olduğu doğa ile birlikte kendisine de yabancılaştığı ve nihayetinde kendi türünü yok ettiği bir süreçten geriye kalanı arayan ‘Chaosmos’.

Emin Altan; ‘’Görüntüler dünyası içinde her gün yeniden üretilen ve toplumların bireyleri tarafından yeniden üretime özendirilen bu çıkışsız gelecek ile izleyenleri bugün yüzleşmeye davet ediyor. Örneğin nükleer santralların yarattığı felaketler sonrası bu bölgelerde yaptığım çekimler (Fukishima ve Chernobly) ya da çölleşen Aral denizi kıyılarında ortaya çıkan çevre felaketleri ya da rekabete dayalı ekonomik çöküntüler buna örnek olarak Detroit otomotiv endüstrisi, İtalya ‘da kapanan akıl hastaneleri, savaş sektörüne yönelik yatırımlar... İnsanın yarattığı mucizelerin hazin sonu ile yüzleşiyordum gittiğim her yerde.’’

KATILIM KAYIT:27 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 18:00’da PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu'nda gerçekleşecektir. ( Taşındık : Yeni yerimiz Mecidiyeköy Meydan’da. ) Etkinliğimiz ücretsizdir ve herkesin katılımına açıktır.Kayıt için, yukarıdaki "Etkinliğe Katıl" butonun tıklamanız ve kayıt işlemini tamamlamanız gerekmektedir.Kayıtlarımız başvuru sırasına göre gerçekleştirilecek olup; kontenjanımız 45 kişi ile sınırlıdır. Katılımın 45 kişiyi aşması durumunda etkinliğimiz yeni gün ve saatinde tekrarlanacaktır.

ADRES:
PHOTOPLAY FOTOĞRAFÇILIK KURSU
Mecidiyeköy Meydan, Ortaklar Cad. No:1 Kat:5 Daire:9 Şişli/İSTANBUL
Konum Linki: https://goo.gl/maps/JLhCGanHzy22
Emin Altan Hakkında:1962 Çanakkale doğumlu. Gemi İnşaat Mühendisi ve Fotoğrafçı. İstanbul’da yaşıyor.1996 yılında fotoğrafı kendini ifade edebileceği alan olarak seçti ve 2002 yılına kadar yaratıcı sunum teknikleri arayışı içinde projeler üretti, yurt içinde ve yurt dışında kişisel sergiler açtı, ödüller ve ünvanlarla onurlandırıldı.Emekli olduktan sonra, 2012 – 2017 yılları arasında 25 ülkede çekilen fotoğraflarla ‘’Chaosmos’’ adlı projeyi gerçekleştirdi.