Ara Güler'i Kaybettik

Yazar Nihat Karadağ 18/10/2018 0 Yorum

 

ARA GÜLER’İ KAYBETTİK

Türkiye bir duayenini daha kaybetti…


Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler, 17 Ekim Çarşamba gecesi tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Güler’in cumartesi günü düznlenecek bir tören ile son yolculuğuna uğurlanacağı belirtiliyor.


Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da önde gelen fotoğraf ustalarından olan Güler, 90 yaşında yaşama veda etti. Çektiği İstanbul fotoğrafları ile şehri dünyaya tanıtan Güler, dünyanın en önemli dergilerinde çalıştı. Aldığı ödüllerin yanı sıra adına birçok belgesel de düzenlenmiştir. 


1950 yılında gazetecilik mesleğine başlayan Güler’in tarihsel kronolojisine bakıldığında gurur dolu bir geçmiş sahip olduğunu görmekteyiz. 1953’te Henri Cartier Bresson ile tanışmasının ardından dünyanın en önemli fotoğraf ajanslarından olan “Magnum Ajans”ına katıldı. İngilte’de yayımlanan “Photography Annual Antolojisi” Güler’i dümyanın en iyi 7 fotoğrafçısından bir olarak seçti. Aynı yıl içerisinde Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi. Derneğe üye olan tek Türk fotoğrafçı olarak tarihe adını bir kez daha yazmış oldu. 1962 yılına geldiğimizde ise belli sayıda fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” unvanını kazandı.

 

Ünlüler ile yaptığı foto-röportajlar ile de adından bahsettiren Güler’in objektifine Winston Churchill, Gandhi, John Berger, Alfred Hitchcock, Salvador Dali, Picasso gibi isimler takıldı. Kendisinin ısrarla fotoğrafçı değil foto muhabir olduğunu belirten Güler adına geçtiğimiz günlerde bir müze kuruldu. Müze bünyesinde Ara Güler’e ait 2 milyonu aşkın fotoğraf ve belge bulunmaktadır.

 

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.