Uludağ ve Cumalıkızık Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 12/10/2016 0 Yorum Gezi,

 

PHOTOPLAY & NİHAT KARADAĞ FOTOĞRAF ATÖLYESİ
ULUDAĞ ve CUMALIKIZIK FOTOĞRAF GEZİSİ

 

08 Ocak 2016 Pazar

 

 

PhotoPlay ve Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi olarak bu sefer objektiflerimizi, tarihi, doğası, kültürel dokusu ile ünlü küçük bir kasaba olan Cumalıkızık ve beyaz gelinliğini giymiş olan Uludağ'a çeviriyoruz.

 

 

Ayrıca fotoğrafla ilgili tüm sorularınız, gezi esnasında eğitmenlerimiz tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecektir. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek.

 

 

Gezimiz her ne kadar fotoğraf gezisi olsa da, İstanbul’un stresinden uzaklaşmak, iyot ve oksijen teneffüs etmek için sizler de bizimle bu geziye katılabilirsiniz.

 

 

HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.00 – Bakırköy – Doğtaş Önü (Ömür Plaza Karşısı)

06.20 – Mecidiyeköy Teknosa Önü

06.45 – Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

06.50- E5 Üzerindeki duraklar

17.00 – İstanbul’a dönüş

22.00 – İstanbul’a varış

 

 

Gezi Planı:

Sabah yukarıda belirtilen saatlerde hareket ettikten sonra saat 10.00 gibi Cumalıkızık'a varıyoruz. Tarihi dokusuyla bir çok filme ve diziye ev sahipliği yapmış olan Bulanlar Konağı'nda alacağımız kahvaltının ardından yaklaşık 2 saat serbest zamanımız olacak ve Cumalıkızı evlerini, dar sokaklarını ve insanlarını fotoğraflayacağız. Öğlen saatlerinde ise Uludağ'a geçiyoruz ve burada akşam hava kararana kadar serbest zamanımız olacak. Havanın kararmasının ardından Uludağ'dan ayrılarak, İstanbul’a dönüyoruz.


 

İlk durağımız Cumalıkızık.

 

Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelen Cumalıkızık, vakıf köyü olarak kurulmuş. Köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

 

Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur.  Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

 

Köyün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.

 

Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek’in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

 

 

İkinci durağımız Uludağ.

 

Uludağ, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir ve Marmara Bölgesi'nin en yüksek dağıdır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ'ın uzunluğu 40 km'yi bulur. Genişliği ise 15–20 km'dir. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe'dir. Uzaktan Bursa'ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinde görülen yüksek tepe, genelde zirve olarak algılanır. Hâlbuki Zirve gibi görünen o tepenin ismi Keşiş Tepedir ve yüksekliği 2.486 m'dir. Uludağ tepe ya da Karatepe (2.543 m) Keşiş Tepenin 5 km güneydoğusunda yer alır. Dağın kuzey tarafında Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları vardır.

 

1933'te Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ'ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa'ya bağlar. Uludağ modern dağ tesisleri, 1963'te hizmete açılan Türkiye'nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuştur. Uludağ Türkiye'nin en büyük kayak merkezidir.

 


 

ÜCRET:
 

Kişi başı 80TL‘dir. Gezi ücretine; araç içerisinde ikram edilecek çay-kahve-meyve suyu ve kek ile sabah kahvaltısı, gidiş-dönüş ulaşım ücreti ve fotoğraf eğitimi ile danışmanlık hizmetleri dahildir.

 


SON KATILIM TARİHİ:

29 Ocak Cuma katımcı olmak için son gündür.

 


KESİN REZERVASYON İÇİN:

 

Tura kesin katılımcı olmak için 29 Ocak Cuma gününe kadar aşağıdaki banka hesabına gezi ücretinin 30 TL‘sini yatırıp,
* EFT ya da havale isminizi,
* Telefon numaranızı
* TC Kimlik Numaranızı
* Fatura Adresinizi
* Nereden bineceğinizi gezi@nihatkaradag.com.tr adresine mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir.

 

Gezi ücretinin geri kalan 50 TL‘si araç içerisinde toplanacaktır.

 

Hesap Bilgileri:
Nihat Karadağ adına kayıtlı Finansbank hesabı
BANKA KODU: 111
ŞUBE KODU: 3663
ŞUBE ADI: ENPARA
HESAP NO: 0049943112
IBAN: TR420011100000000049943112

 


 

 

İLETİŞİM & REZERVASYON:

Sorularınız için 0212 224 65 66 numaralı telefonu arayabilir ya da gezi@nihatkaradag.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

 

Fotoğraflar: Hüsniye Erdoğan ve Oya Yerbulan Adıyaman

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.