Instagram İçin En İyi Mobil Fotoğrafçılık Uygulamaları

Yazar Nihat Karadağ 23/01/2017 0 Yorum

                               

 

Instagram'da binlerce takipçisi olan, fotoğrafları çok sayıda beğeni alan kullanıcıların fotoğraflarını hangi uygulamalarda düzenlediğini merak ediyor musunuz?

 

Bu yazımızda sizlere Instagram fotoğraflarınızı daha etkileyici hale getirecek, takipçi sayınızı arttıracak ücretli ve ücretsiz mobil fotoğraf uygulamalarından bahsedeceğiz. Öncelikle yazımıza ücretsiz olan mobil fotoğrafçılık uygulamaları ile başlayalım.

 

VSCO

 

Mobil fotoğrafçıların vazgeçilmez uygulamalarından biri olan Vsco, popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Bunun sebebi ise ücretsiz olmasıyla birlikte kullanıcılarına harika filtreler sunması. Uygulama üzerinde temel fotoğraf ayarları da yapabiliyor, fotoğraflarınızı sade fakat etkili filtreleri ile daha güzel bir hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada tıpkı Instagram’da olduğu gibi çektiğiniz fotoğrafları paylaşma seçeneğiniz de var. Böylelikle diğer kullanıcılar ile sosyalleşebiliyorsunuz. Ancak uygulamayı indirdiğinizde yalnızca 9 filtreyi ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Uygulamanın ‘Store’ yani mağaza bölümünde ücretsiz 2 filtre daha satın alabiliyor, diğer filtreleri indirmek istediğinizde ise ücret ödüyorsunuz. 

Vsco uygulamasının genel özellikleri ise şu şekilde;

Hazır ölçülü crop-kesim olanağı, pozlandırma, perspektif ayarı, Fotoğrafı sağa ya da sola döndürme olanağı, parlaklık, renk ayarı, sıcaklık-ton ayarı, netlik ve keskinlik ayarları, sosyal ağlarda paylaşım olanağı ve yaklaşık 50 filtre seçeneği.

Siz de akıllı telefonlarınıza Vsco uygulamasını indirerek Instagram fotoğraflarınızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Şimdi gelin birlikte uygulamanın nasıl göründüğüne ve Vsco filtreleri verilen fotoğraflara bir bakalım.

 

 

 

Snapseed

 

Mobil fotoğrafçılık uygulamaları arasında en başarılı olanlarından bir tanesi de Snapseed. Uygulama, birçok fotoğrafçının akıllı telefonlarında olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Bunun sebebi ise ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen tüm istediklerinizi bu uygulamada yapabiliyor olmanız. Snapseed ile fotoğrafınızda istediğiniz tüm temel işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamada temel düzenleyicilerin yanında çeşitli filtreler de bulunuyor. Fotoğraflarınıza Grunge, Dram ya da Vintage şeklinde adlandırılan farklı filtreler uygulayabilirsiniz.

Snapseed genel özellikleri;

Tek dokunuş ile görüntü analiz özelliği, Fotoğraflarınızı ya da belirli alanları değiştirebilme imkanı, Dram, Grunge, Tilt-Shift, Vintage gibi filtre seçenekleri, sosyal ağlarda paylaşım olanağı, düzelt-döndür, doygunluk ve kontrast seçeneği, çerçeveler, retrolux, Seçici ayarlama, beyaz dengesi. Snapseed’i hala akıllı telefonunuza indirmediyseniz Instagram fotoğraflarınız için mutlaka indirmenizi öneririz.

 

 

 

Prisma

 

Prisma, geçtiğimiz senenin en popüler uygulamalarından biri. Ücretsiz ve özgün bir mobil uygulama. Şöyle ki bu uygulama sayesinde fotoğraflarınızı sanatsal resimlere dönüştürebilir, çektiğiniz görüntüyü adeta bir sanat eseri gibi Instagram’da paylaşabilirsiniz. Fotoğrafınıza diler Picasso, dilerseniz Matisse stilini uygulayın. Prisma efekti sayesinde profil fotoğrafınız dahi bir yağlı tabloya dönüşebilir! 

Prisma genel özellikleri;

Modern sanat filtreleri, çarpıcı fotoğraf efektleri, hızlı paylaşım.

 

 

Adobe Photoshop Express

 

Fotoğrafçıların vazgeçilmezi olan Adobe Photoshop’un mobil hali Adobe Photoshop Express’i indirmenizi öneririz. Fotoğraf üzerinde uygulayacağınız temel işlemlerin neredeyse tamamını bu uygulamada yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın şöyle bir dezavantajı var. Fotoğrafın üzerine yazı yazamıyorsunuz, bunun için farklı bir uygulama kullanmanız gerekiyor.

Adobe Photoshop Express genel özellikleri:

Kırpma, döndürme ve kırmızı göz düzeltme, renk tonlarını soğutma-ısıtma olanağı, parlaklık ve beyaz dengesi ayarları, canlı ve parlak efektler, sosyal medya hesaplarında fotoğraf paylaşma.

Instagram fotoğraflarınız için ücretsiz bu uygulamaları indirebilirsiniz. Şimdi dilerseniz ücretli uygulamalara bir göz atalım.

 

 

 

Hipstamatic

 

IOS uyumlu ücretli mobil fotoğrafçılık uygulamaları arasında en iyi Hipstamatic diyebiliriz. Uygulama, içerisinde barındıran birden fazla filtre, flaş ve lens seçeneği ile fotoğraflarınıza analog etkisi uyguluyor.  Özellikle sokak fotoğrafçıları tarafından tercih edilen uygulama, fotoğraflarınızı çok daha etkileyici bir hale getiriyor. Temel ayarları yapabileceğiniz gibi uygulama içi ücretli olarak satın alabileceğiniz lens ve filtre paketleri ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Uygulamanın içerisinde bulunan ücretsiz lensler yetersiz kalabilir, bu yüzden mağazasına bakmanızı öneririz. Hipstamatic, günümüzde birçok profesyonel fotoğrafçının olmazsa olmazlarından. Fiyatı ise App Store’da $2.99.

Hipstamatic genel özellikleri;

Crop-kesme, döndürme, keskinlik, parlaklık-gölge ayarı, ton ayarları, alan derinliği, doku, film efekti, canlılık ve uygulama mağazasında bulunan birbirinden güzel lens, flaş filtre seçeneği.

 

 

 

Awesome Miniature Pro

 

Instagram’a daha yaratıcı fotoğraflar atmak için bu uygulamayı indirmenizi öneririz. Fotoğraf ile ilgili hayal dünyası geniş olan kişiler için vazgeçilmez uygulamalardan biri. Bu uygulama ile fotoğraflarınıza tilt-shift efekti verebilirsiniz. Google Play’den satın alabileceğiniz uygulamanın ücreti ise 8,80 TL.

Awesome Miniature Pro genel özellikleri;

Blur etkisi 3 tip: Doğrusal, radyal ve oval, önizlemeli canlı blur, 30 çeşit filtre efekti, 2048 piksel büyüklüğüne SNS optimize edilmiş boyutlarında bir fotoğraf kaydetmenize olanak verir, sosyal ağlarda paylaşım seçeneği ve güçlü düzenleme araçları. 

 

 

 

LightX

 

IOS uyumlu LightX, arkaplan kaldırmadan renk sıçratma efektlerine, double pozlamadan bulanıklaştırmaya birçok ayrıcalık sunan bir ücretli uygulama. Uygulama sayesinde fotoğraflarınıza hem kolay hem de eğlenceli bir yol ile efektler veriyorsunuz.  Aynı zamanda LightX, içerisinde barındırdığı birçok araç ile fotoğrafınızı düzenlemek için birden çok uygulama kullanma sorununuzu ortadan kaldırıyor. Bu uygulamanın özellikle yaratıcı görüntüler elde etmeyi sevenler için olduğunu belirtmekte de fayda var. LightX’in App Store’da fiyatı ise $1.99.

LightX genel özellikleri;

Uygulama, renk karıştırma, eğriler, klasik, retro, dram, kızıllık, siyah-beyaz, kağıt doku gibi filtreler, doygunluk, kontrast, pozlama, tonlama, gölgeleme, seçili farklı bölgelerde farklı efektler vermek, gerçeküstü efektler, şekil manipülasyonu ve mükemmel selfieler.

 

 

 

Camera FV-5

 

Android uyumlu profesyonel bir kamera uygulamasıdır. Fotoğraflarınızı en iyi şekilde çekmenizi ve efekt vermenizi sağlayan uygulama,  fotoğraflarınızı düzenlemede tam kontrolü size bırakıyor. Google Play’de uygulamanın fiyatı 8,98 TL.

Camera FV-5 genel özellikleri;

Tüm parametreleri ayarlama imkanı, DSLR benzeri vizör özelliği, program ve hız öncelik modu, program ve hız öncelik modu, diyafram değerlerini ayarlayabilme, JPEG ve PNG formatında kayıt yapabilme, zamanlayıcı, otomatik odaklama, otomatik renk dengeleme. 

 

Yazan: Melike Çetin

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.