Safranbolu ve Yörük Köyü Fotoğraf Gezisi

Yazar Nihat Karadağ 26/08/2016 0 Yorum Gezi,

SAFRANBOLU ve YÖRÜK KÖYÜ

FOTOĞRAF GEZİSİ

 

9 Ekim 2016 Pazar

 

 

PhotoPlay olarak düzenlediğimiz gezilerimize Safranbolu ve Yörük Köyü ile devam ediyoruz... Osmanlı mimarisi ile bezenmiş, Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Safranbolu Evleri'ni ve Yörük Köyü'nü fotoğraflamaya gidiyoruz. Üstelik gezi esnasında PhotoPlay Genel Yayın Yönetmeni Nihat Karadağ çektiğiniz fotoğrafları değerlendireck, sizlerden gelen soruları detaylı bir şekilde yanıtlayacak.

 

 

SAFRANBOLU

Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Konumu Ankara’nın 220 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Karabük il merkezinin de 8 km  kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ile Karabük il merkezi bitişiktir. Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı gibi Türkiye’nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır. Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır.

 

 

Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul-Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır. 2002’de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Safranbolu Meslek Yüksek Okulu ve Safranbolu Turizm Fakültesi bulunmaktadır. Şu anda ise bu fakülteler Karabük Üniversitesi’ne bağlıdır.

 

 

GEZİ HAREKET PLANI

08 Ekim Cumartesi’yi 09 Ekim Pazar’a bağlayan gece yola çıkıyoruz.

00.00 – Bakırköy – Eski Boyner Önü

00.20 – Mecidiyeköy Teknosa Önü

00.40 – Kadıköy Evlendirme

06.30 – Safranbolu Varış

16.00 –  İstanbul’a dönüş

22.00 – İstanbul’a varış (Trafiğin durumuna göre değişebilir.)

Yukarıdaki saatlerde belirtilen noktalarda buluşmanın ardından yolculuğumuza başlıyoruz. Sabahın ilk saatlerinde Safranbolu’ya vardıktan sonra, planlanan şekilde açık büfe kahvaltımızı yapıyoruz. Ardından akşam 16.00′ya kadar serbest zaman tanıyor ve fotoğraflar çekiyoruz. Saat 16.00 itibariyle İstanbul’a dönüş yoluna geçeceğiz.

 

FİYAT:

Kişi başı 115 TL‘dir. Gezi ücretine; Safranbolu’ya gidiş dönüş yol ücretleri, sabah kahvaltısı, otobüste dağıtılacak  meyve suyu, çay, kahve, fotoğraf eğitimi ve danışmanlığı hizmetleri dahildir.

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR: , Öğle yemeği, Akşam yemeği ile Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri dahil değildir. Müze Kartı olanlar yanlarına almayı unutmasınlar.

 

 

KESİN REZERVASYON ve ÖDEME İÇİN:
 
Gezi ücretinin 65 TL'lik kısmı kaparo ücreti olarak aşağıdaki linkten ödenmelidir. Ödeme işlemi esnasında, araca bineceğiniz durağı da seçmelisiniz. Gezi ücretinin geri kalan 50 TL'lik kısmı, gezi günü araç içerisinde toplanacaktır. 
http://www.photoplay.com.tr/photoplay/safranbolu-yorukkoyu-rezervasyon


 
İLETİŞİM & REZERVASYON:
 
Sorularınız için 0212 224 65 66 yada 0530 171 10 11 numaralı telefonları arayabilir ya da info@photoplay.com.tr adresini kullanabilirsiniz.
 
NOT: Bu gezi TURSAB Belgeli Seyahat Acentesi olan Anka Travel tarafından düzenlenmektedir.

 

Fotoğraflar: Anonim

 

Yorum yazarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.